Prehrať narozprávanú správu

Stiahnuť narozprávanú správu

Belgicko, v ktorom je  už  povolená eutanázia  pre dospelých nad 18 rokov, chce  túto možnosť rozšíriť aj na deti. Ak bude kontroverzný zákon prijatý,  stane sa prvou krajinou, ktorá udelí maloletým právo zomrieť.

Rozhodnutie by bolo legálne iba so súhlasom rodičov. Krajina tiež dúfa, že čoskoro rovnaké právo udelí  pacientom vo včasnom (ranom) štádiu demencie. Zákon navrhla vládnúca socialistická strana.  Konečné rozhodnutie si vyžaduje súhlas parlamentu, čo môže trvať mesiace.

Ako informovala agentúra AP, návrh zákona čelí domácej opozícii Kresťansko – demokratickej a Flámskej strany, ktorá uviedla, že ak to bude potrebné, podá nový návrh na Európsky súd pre ľudské práva.

Belgicko legalizovalo  eutanáziu pre dospelých už v roku 2002, čím v rámci krajín EÚ  získalo prvenstvo v tejto silne diskutovanej oblasti. Počet hlásených prípadov eutanázie od legalizácie vyskočil z niekoľkých stoviek na viac ako 1400 ročne.

Debata o eutanázii je globálna, prax je legálna len v niekoľkých krajinách. Holandsko ju umožňuje pre dospelých a deti vo veku nad 12 rokov, ale za veľmi špecifických okolností. Asistovaná samovražda je tiež povolené v Luxembursku. Vo Švajčiarsku smie lekár pomôcť ukončiť život pacienta, ale nemá dovolené  tak skutočne sám urobiť.

Americký štát Oregon tiež legalizoval asistovanú samovraždu pre ľudí vo veku nad 18 rokov,  ktorí majú smrteľnú chorobu. Podobné pravidlá majú Washington, Vermont a Montana.

Niektorí argumentujú, že v prípade eutanázie nie sú deti schopné robiť zodpovedné rozhodnutia.

Katolícky arcibiskup André – Joseph Leonard povedal belgickému Senátu: “Je prekvapujúce, že deti a mladiství sú považovaní za nesvojprávnych  v kľúčových oblastiach, ako  je  napr. uzavretie manželstva,  ale mali by byť schopní rozhodovať o svojej smrti”.

Charles Fostr, profesor práva a etiky na univerzite v Oxforde, povedal pre AP: „Často sa stáva, že keď sa ľudia dostanú do okolností, ktorých sa predtým tak obávali,  o to viac na nich potom lipnú.  Deti, rovnako ako všetci ostatní, nemusia byť schopné predvídať, ako veľmi by si cenili  svoje životy, keby neboli zabité”.