Choď na obsah Choď na menu
 

Belgický kráľ podpísal zákon o eutanázii pre deti a mladistvých

Belgický kráľ Filip

Eutanázia sa môže uskutočniť na žiadosť samých smrteľne chorých detí a po súhlase ich rodičov


Vo štvrtok 13. februára prijali belgickí zákonodarcovia zákon povoľujúci eutanáziu neplnoletých v pomere 86:44. Následne budú môcť lekári vykonávať eutanáziu u nevyliečiteľne chorých detí a mladistvých vo veku menej ako 18 rokov. Podmienkou bolo aj podpísanie  zákona kráľom Filipom. Kráľ Filip podpísal zákon, čím nadobudol právoplatnosť. Informáciu dnes priniesol internetový portál Itar-Tass.

Eutanázia sa môže uskutočniť iba na žiadosť samých smrteľne chorých detí a po súhlase ich rodičov. Tieto požiadavky môžu byť splnené len vtedy, ak dieťa trpí nevyliečiteľnou chorobou a "prežíva trvalé fyzické alebo duševné utrpenie", ktoré " nemôže byť znížené." Nevyhnutnou podmienkou je taktiež expertíza psychiatra a lekára.

Ľudia, ktorí sú proti detskej eutanázii videli jedinú možnosť neschválenia zákona v belgickom kráľovi Filipovi. Rozhodli  sa spísať petíciu a adresovať mu svoje prosby, ale aj napriek tomu kráľ zákon nakoniec podpísal. 

Belgicko, odporcovia zákona o eutanázii pre maloleté zhromaždili 200 tisíc podpisovBelgicko, odporcovia zákona o eutanázii pre maloleté zhromaždili 200 tisíc podpisov

Organizátori petície uvádzali, že tento zákon môže ostatným vodcom krajín poslúžiť ako signál, že aj v ich krajinách je možné aplikovať eutanáziu. Belgickí pediatri, ktorí boli proti zákonu tvrdia, že eutanázia nie je nevyhnutná, pretože tímy paliatívnej starostlivosti dokážu deťom pomôcť pri úľave od bolesti a to nielen v nemocniciach, ale aj doma. 

Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky vykonávanie eutanázie v Belgicku s dôkladným lekárskym dohľadom podporilo až 75 % populácie.

Tri krajiny Beneluxu - Belgicko, Holandsko a Luxembursko - sú jedinými v Európe, kde je eutanázia legálna. 

Zdroj: tu

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.