Choď na obsah Choď na menu
 

 

Belgický nositeľ Nobelovej ceny podstúpil eutanáziu

 

728172.jpeg

 

Prehrať narozprávanú správu  Stiahnuť narozprávanú spravu

Laureát Nobelovej ceny Christian de Duve sa rozlúčil so životom. To bolo hlásené miestnych médií.

Posledný z preživších belgického laureátov Nobelovej ceny - biochemik Christian de Duve zomrel vo veku 95 rokov .Podstúpil  eutanáziu.

De Duve bol členom Kráľovskej lekárskej akadémie a belgickej Akadémie vied. Nobelova cena za fyziológiu a medicínu získal v roku 1974 za objav intracelulárnych štruktúr - lyzozómoch. Posledných 20 rokov svojho života vedca v Bruseli a New Yorku, kde viedol rad biochemického výskumu.

Eutanázie v Belgicku, je dnes na vzostupe. V roku 2012, tam bol absolútny rekord v počte prípadov eutanázie od roku 2002, kedy bola prvýkrát prax legalizovaná v kráľovstve. Podľa ministerstva zdravotníctva v roku 2012 lekári vykonávať eutanáziu 1432 krát, čo je o 25 percent vyšší než v roku 2011.

Podľa belgického práva eutanázii sa vykonáva len na osobnú žiadosť osoby písomne ​​a iba v prípade, že je "vážne chorý a prežíva neznesiteľné fyzické alebo duševné utrpenie." V tomto prípade musí byť pacient dospelý / starší ako 18 rokov / a mať zdravú myseľ.

Aktuálne v Belgicku pripravujú zmeny zákona o eutanázii, ktoré vyzývajú k zníženiu vekovej hranice pre legálny žiadosť o zdravotníckych rokov samovražednými 15. Okrem toho sa očakáva, aby eutanázia vzťahovala na Alzheimerovu chorobu, ale len vtedy, ak je vštádiu pred stratou pamäti vôle s podmienkami pre eutanáziu.

 

 

Zdroj: itar-tass.com