Choď na obsah Choď na menu
 

Dva výbory Senátu schválili návrh zákona o eutanázii pre maloletých

i37202w460h276xyz1001.jpg

Zákon s rúškom “dôstojného života a života bez bolesti”

Dva výbory belgického Senátu schválili dnes návrhu zákona, podľa ktorého by vykonanie eutanázie malo byť povolené aj v prípade maloletých pacientov. Informovala o tom agentúra DPA.

Návrh zákona schválili výbory pre sociálne záležitosti a spravodlivosť a teraz by o ňom mal hlasovať celý parlament.

Eutanázia je v Belgicku povolená už 12 rokov a požiadať o ňu môžu dospelí pacienti, ktorí si v dôsledku neznesiteľného utrpenia želajú zomrieť.

Nový návrh zákona umožní vykonať eutanáziu aj u maloletých v poslednom štádiu smrteľnej choroby prežívajúcich fyzické utrpenie, ktoré nemožno zmierniť.

“Je dôležité, aby sme vzali na vedomie, že trpia aj maloletí,” uviedol vo svojom vyhlásení senátor za Socialistickú stranu Belgicka Paul Magnette.

Ak poslanci zákon schvália, v prípade vykonania eutanázie u maloletého bude potrebný súhlas rodičov, ako aj potvrdenie psychológa o duševnej spôsobilosti pacienta. Celá procedúra bude musieť prebiehať pod dohľadom tímu lekárov.

Z európskych krajín je vykonanie eutanázie povolené len v Belgicku, Holandsku a Luxembursku.

Kam budú putovať kroky eutanázie? Jej hranice sa neustále posúvajú. Schválenie eutanázie bolo pretlačené najprv len v extrémnych prípadoch. Následne prišiel ďalší krok, ktorým bolo fyzické utrpenie u dospelých. Teraz sa požiadavky posúvajú k maloletým. Čo bude nasledovať?

Zdroj:tu