Choď na obsah Choď na menu
 

Európsky súd pre ľudské práva zamietol eutanáziu, ktorú francúzska štátna rada umožnilaDemonštranti v kostýme mímov držia transparenty s nápisom "nie eutanázii u starších ľudí, solidarita je nutná" na námestí v Paríži

 Niektoré asociácie chorých už vyjadrili svoje znepokojenie nad tým, že by súdny výnos francúzskej štátnej rady mohol viesť k prijatiu novej právnej normy

Európsky súd pre ľudské práva odmietol eutanáziu pre Vincenta Lamberta, muža ochrnutého po autohavárii, ktorý od roku 2008 žije vo vegetatívnom stave s pomocou umelej výživy a hydratácie. Francúzska štátna rada, teda najvyššia súdna inštancia, v utorok stanovila, že je možné 40-ročného tetraplegika od výživy odpojiť. Ukončenie života požaduje Lambertova manželka, zatiaľ čo rodičia a súrodenci sú proti. Výnos Najvyššieho francúzskeho súdu komentuje generálny sekretár etickej a politickej komisie Versaillskej diecézy o. Pierre-Hervé Grosjean
"Je to veľmi závažné rozhodnutie, ku ktorému súdy vo Francúzsku pristúpili po dlhej dobe a vôbec po prvýkrát," hovorí pre Vatikánsky rozhlas. "Zákon tu nariaďuje smrť človeka. Je totiž nutné byť poctivý a prinajmenšom ctíť si pravdu skrytú v slovách: prerušenie umelej výživy znamená smrť hladom. Vo Francúzsku je 1 500 pacientov v rovnakej situácii ako Vincent Lambert a rozhodnutie súdu vážne dopadne na ich budúcnosť. Okrem toho sa nastoľuje otázka ukončenia života. Je totiž nutné pripomenúť, že Vincent Lambert môže ďalej žiť, pretože sám dýcha. Kvôli ochrnutiu však potrebuje pomáhať s výživou. Je teda podávanie umelej výživy ťažko postihnutému pacientovi neúmerná "starostlivosť za každú cenu" alebo je to primeraná lekárska starostlivosť, ktorá patrí každému človeku? Pre Štátnu radu tu ide o neúmernú starostlivosť... Dúfam, že sudcovia sa rozhodli podľa svojho svedomia a prípad nezľahčili, avšak i napriek tomu ide o vážne rozhodnutie. Rozhodli o smrti človeka."

Štátna rada je najvyššou súdnou inštanciou vo Francúzsku. Je teda možné, že rozhodnutie v kauze Lambert ovplyvní francúzske právo?

"Iste. Niektoré asociácie chorých už vyjadrili svoje znepokojenie nad tým, že by tento súdny výnos mohol viesť k prijatiu novej právnej normy. Myslím, že celé toto dianie je skutočno prevratné a nevyhýba sa nikomu z nás - teda fakt, že ľudské zákony môžu rozhodnúť o tom, či sa nejakému človeku vyplatí žiť svoj život."

Francúzska štátna rada vo svojom rozhodnutí hovorí o "nerozumnej zaťatosti, s akou sa Vincent Lambert uchováva pri živote".

"A práve v tom je ten zásadný rozpor. Vincent Lambert totiž v skutočnosti nie je pripojený na prístroje, ktorý by ho uchovávali pri živote. Ide tu o výživu a hydratáciu. Nie je na konci života, je však ťažko postihnutý, ako mnohí iní ľudia. Viacerí odborníci sa zhodujú na tom, že podávanie výživy nie je neúmerná starostlivosť. Vincent Lambert nevyslovil prianie zomrieť. A pokiaľ by sme chceli hodnotu života určovať podľa vzťahových schopností, odsúdili by sme veľa ďalších ľudí."

Zdroj: tu
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.