Choď na obsah Choď na menu
 

V Belgicku budú môcť požiadať o smrť už aj deti. Dnes to schválili poslanci.c.jpg

  Prehraj správu mp3         Sťahuj správu mp3

Belgičania dnes schválili zákon umožňujúci eutanáziu pre nevyliečiteľne choré deti. Za návrh hlasovalo 50 poslancov. Sedemnásti boli proti.

 Belgicko zruší vekovú hranicu ako prvá krajina vo svete

Belgičania majú jeden z najšialenejších prístupov k eutanázií na svete. Dekriminalizáciu eutanázie pre nevyliečiteľne chorých nad 18 rokov schválili už v roku 2002. Podľa najnovšieho návrhu zákona bude Belgicko prvou krajinou vo svete, ktorá vekovú hranicu pri eutanázií zruší. Zákon ide ešte do dolnej komory parlamentu, ale podľa BBC je pravdepodobné, že bude schválený aj tam.

V akých prípadoch možno žiadať o asistovanú samovraždu?

Už pred mesiacom Aktuality.sk písali, že asistovaná samovražda je v Belgicku povolená v prípade slepoty, depresií, anorexie či nepodarenej operácie na zmenu pohlavia. Nový zákon stanovuje niekoľko podmienok, ktoré musia byť splnené, aby došlo k eutanázii.

Nové podmienky k eutanázii v Belgicku 

  • Pacient si musí byť vedomý svojho rozhodnutia a pochopiť význam eutanázie
  • Žiadosť musí byť odobrená rodičmi dieťaťa a tímom lekárov
  • Choroba musí byť v konečnej fáze
  • Chorí musí trpieť veľkými bolesťami, ktorých liečba či zmiernenie nie je dostupné

Odporcovia a tí, čo eutanáziu chceli

Schváleniu zákona predchádzala výzva šestnástich belgických pediatrov, ktorí o umožnenie eutanázie maloletých žiadali poslancov minulý mesiac. Zásadnými odporcami boli zástupcovia náboženských skupín v Belgicku, ktorí vydali spoločné vyhlásenie o tom, že eutanázia maloletých je morálne a eticky odsúdeniahodná.

Z argumentov za

"Skúsenosť ukazuje, že v prípade vážneho ochorenia a blížiacej sa smrti, je maloletý pacient zrelý a dosiahne bod veľmi rýchlo dosiahne bod, keď môže na seba vziať ťažké, ale zodpovedné rozhodnutie" cituje z vyhlásenia pediatrov BBC.

Z argumentov proti

"Dieťa si v Belgicku nemôže kúpiť dom. Nemôže si kúpiť ani alkohol a tento zákon by dieťaťu umožnil požiadať o to, aby bolo zabité. A to je skutočný problém," povedala Carine Brochierová z Európskeho inštitútu pre bioetiku v Bruseli pre Deutsche Welle skôr v tomto roku.

Tri štvrtiny Belgičanov s eutanáziami súhlasia

V roku 2012 ukončila eutanázia život 1432 belgickým pacientom. Bolo ich o štvrtinu viac ako v roku 2011. Podľa prieskumov verejnej mienky sa až tri štvrtiny Belgičanov zhodujú so súčasnými liberálnymi predpisy v oblasti eutanázie. Tento postup je legálny aj v Holandsku či Luxembursku.