Choď na obsah Choď na menu
 

MIMORIADNA SPRÁVA: Skauti Ameriky začali prijímať transgender “chlapcov”

Boy Scout Casey Chambers carries a rainbow

flag during the San Francisco Gay Pride

Festival in California June 29, 2014.

REUTERS/Noah Berger

Skauti, otvárajú pozície od 6 rokov veku dieťaťa. Už od tohto veku sa môže dieťa prehlásiť za chlapca a na základe tohto prehlásenia vstúpiť do chlapčenskej organizácie.

Agentúra Reuters uviedla, že Skauti Ameriky (The Boy Scouts of Amerika) v pondelok oznámili otvorenie organizácie pre príjem transgender chlapcov. Tým sa prerušuje viac ako sto rokov stará prax, keď sa o zaradení do organizácie rozhoduje podľa pohlavia uvedenom na rodnom liste.

Oddnes budeme akceptovať a registrovať mládež v programoch “Vĺčatá” (Cub Scouts) a “Skauti” (Boy Scouts) na základe rodovej identity, ktorá bude uvedená v žiadosti,” uviedla riaditeľka pre komunikáciu Skautov Ameriky Effie Delimarkos vo vyhlásení zaslanom e-mailom.

Delimarkos uviedla, že definícia pohlavia sa presúva pod štátne zákony, ktoré sa môžu “štát od štátu značne líšiť,” vysvetľovala zmenu.

Povedala, že aj keď organizácia ponúka programy pre všetkých mládežníkov, programy “Vĺčat”a “Skautov” sú špeciálne pre chlapcov. Táto zmena umožní zúčastniť sa na programoch deťom aj v prípade, že na rodnom liste nie je uvedené mužské pohlavie.

Nátlaková skupina “Skauti pre rovnosť” tomuto kroku zatlieskala: “Ide o ďalší historický deň pre Skautov Ameriky. Rozhodnutie povoliť transgender chlapcom podieľať sa na programoch “Vĺčat” a “Skautov” je dôležitým krokom vpred pre túto americkú inštitúciu.“.

V roku 2013 Skauti hlasovali o zrušení zákazu otvorene homosexuálnych skautov, ktorý platil počas celej histórie tejto organizácie, keď obhajcovia práv homosexuálov zhromaždili petíciu s viac ako 1,8 miliónmi podpisov na podporu ukončenie zákazu.

Zmenu podporili aj niektoré z najväčších amerických cirkví, vrátane Mormónov a Metodistov, pričom obidve patria k najväčším sponzorom skautingu v Spojených štátoch.

O dva roky neskôr organizácia zrušila svoj celkový zákaz na dospelých gay inštruktorov potom, čo jej predseda, bývalý americký minister obrany Robert Gates, nazval zákaz “neudržateľným” tvárou v tvár mnohým žalobám spochybňujúcich politiku založenú na diskriminácii.

Skauti Ameriky, ktorých deklarovaným cieľom je pripraviť mladých ľudí na život a vedúce postavenie, majú podľa vlastných webových stránok takmer 2,3 milióna členov vo veku od 7 do 21 rokov a zhruba 960 tisíc dobrovoľníkov v miestnych radách po celej krajine

Zdroj: TU