Choď na obsah Choď na menu
 

Miškov si myslí, že potraty sú pokrokové: Zákaz zabíjania nenarodených detí vracia do stredoveku

Na snímke predseda strany SKOK Juraj Miškov

Na snímke predseda strany SKOK Juraj Miškov

Strana SKOK sa postavila proti návrhu novely Ústavy SR, ktorá by zrušila potraty

Mimoparlamentná strana SKOK odmieta návrh novely Ústavy SR z dielne poslancov Štefana Kuffu, Mariána Kvasničku a Jozefa Mikloška. Považuje za nemysliteľné plošne zakazovať interrupcie či umelé oplodnenie ústavným zákonom, pod hrozbou trestu. Návrh označil predseda strany a poslanec Národnej rady SR Juraj Miškov za návrat do stredoveku, a to práve v dobe, kedy svoje potratové zákony prehodnocuje aj USA, nakoľko sa na verejnosť dostali videá zobrazujúce obchod s telami potratených detí, na ktorých bolo explicitne vidieť vyvinuté orgány a údy, či dokonca možné rozoznať ich pohlavie.

“Niektoré aspekty ľudského života by nemali byť regulované zákonmi, a ani štát by do nich nemal zasahovať. Sloboda každého občana v rozhodovaní by mala byť zachovaná, rovnako aj v oblasti partnerských vzťahov. Zasahovanie do slobody rozhodovania občanov, predovšetkým žien, nie je demokratické a ani ľudské,” povedal Miškov v dnešnej rozprave, pričom však zabudol na ľudskosť samotného potomstva človeka ako aj na silný pud sebazáchovy dieťaťa, ktoré sa počas procedúry potratu viditeľne bráni.

Predložená novela Ústavy navrhuje ústavný zákaz interrupcií, ako aj registrovaných partnerstiev, a tiež navrhujú ústavne zakázať metódy asistovanej reprodukcie, pri ktorej sa za účelom narodenia aspoň jedného dieťaťa zničí niekoľko embryí, prípadne sa zamrazia a ich osud je nejasný.

Najzákladnejšie ľudské právo výsadou Cirkvi?

Cirkev sa možno zaslúžila o mnohé dnešné ľudskoprávne výdobytky, avšak Miškovov úsudok je veľmi odvážny, keď opomína obyčajný laický úsudok o potrebe chrániť život a tieto návrhy prirovnáva výlučne k bohatstvu Cirkvi: “Návrhy, ktoré predkladajú páni poslanci, je možné označiť aj ako katechizmus v paragrafovom znení. Sú však nebezpečné v tom, že svojou stratégiou radikalizácie môžu posúvať hranice toho, čo je normálne, a pri nedostatku našej reflexie, kritickosti a obozretnosti môžu otupiť našu citlivosť na to, čo nás skutočne ohrozuje,” uzavrel Miškov.

Zdroj: TU