Choď na obsah Choď na menu
 

Ďalší člen skupiny “nehovor, čo si myslíš, inak prídeš o prácu”?! Šéfa agentúry suspendovali kvôli vyjadreniam o gender problematike

 
DÁTUM ZDROJA: 
02. Aug 2016

Šéf reklamnej agentúry Saatchi and Saatchi bol suspendovaný z dôvodu svojich výrokov týkajúcich sa problematiky gender. Rodený Brit Kevin Roberts pre Business Insider uviedol, že si nemyslí, že nedostatok žien vo vedúcich pozíciách reklamného priemyslu „je problém“. Dozorná rada spoločnosti však jeho výroky za problém považuje, zverejnil server Echo24.cz s odvolaním sa na BBC.

Kevin Roberts, šéf reklamnej agentúry, na otázku novinárov, či nevidí žiaden problém v nedostatku žien vo vedúcich pozíciách, uviedol, že sa tým nezaoberá. Dodal, že mu to nerobí žiadne starosti, pretože ženy sú šťastné, úspešné a svoju prácu si robia dobre. Upresnil tiež, že o sexuálnej diskriminácii hovoriť nemôže, pretože vďakabohu s ňou nikdy nemali problém. Avšak svojimi vyjadreniami nahneval dozornú radu materskej spoločnosti.

Jeho výroky sa zároveň objavili aj na sociálnych sieťach. Zožali kritiku, ale zároveň mu svoju priazeň vyjadrilo aj niekoľko žien.

Riaditeľ spoločnosti Publicis Group, pod ktorú agentúra Saatchi & Saatchi patrí, Maurice Levy uviedol, že Roberts bol požiadaný, aby si okamžite vzal voľno. Dôvodom je podľa jeho slov závažnosť tvrdení šéfa reklamnej agentúry.

Vysvetlil tiež, že ďalšie kroky podnikne dozorná rada, ktorá zhodnotí jeho budúce postavenie v spoločnosti. Levy sa tiež nechal počuť, že spoločnosť si zakladá na posilnení pracovného prostredia, vrátane všetkých talentovaných zamestnancov, ktorí tvoria kolektívnu zodpovednosť. Úlohou spoločnosti je teda starať sa o kariéru a ciele jej zamestnancov. Podpora rodovej rovnosti podľa jeho slov začína od najvyšších pozícií a nebude tolerovať nikoho, kto v ich organizácii nechápe význam začleňovania jednotlivých členov.

Brendan Eich a jeho postoj k manželstvu ako zväzku jedného muža a jednej ženy

Kevin Robert sa tak zaradil, medzi ďalších ľudí, ktorí svojim názorom „pobúrili“ vedenie spoločnosti, v ktorej pracuje. Ďalším príkladom je Brendan Eich, ktorý rezignoval z postu výkonného riaditeľa spoločnosti Mozilla, ktorá je známa internetovým prehliadačom Firefox. Eich patril medzi spoluzakladateľov spoločnosti. V marci 2014 bol vymenovaný do pozície generálneho riaditeľa. Tento krok však spustil vlnu kritiky. Začali sa búriť nielen vývojári spoločnosti, ale aj tretie strany. Dôvodom mal byť jeho názor na rodinnú politiku a fakt, že v roku 2008 daroval 1000 dolárov na podporu kalifornského zákona Propositon 8, ktorého cieľom bolo prijať ústavnú ochranu manželstva ako zväzku jedného muža a jednej ženy.

Eich na svojom blogu napísal, že sumu nedaroval za spoločnosť Mozilla, ale ako súkromná osoba. Dôvodom, prečo je spoločnosť na zozname darcov, je fakt, že bolo nutné uviesť zamestnávateľa. Zakladateľ spoločnosti tiež uviedol, že tento dar sám o sebe nie je dôkazom o nepriateľstve voči ľuďom s homosexuálnou orientáciou (viac TU).

Nakoniec sa Eich po vlne búrlivých diskusií rozhodol odstúpiť z postu výkonného riaditeľa spoločnosti Mozilla. Oznámil to na svojom blogu a tiež uviedol, že odchádza z Mozilly, aby si odpočinul a pri spoločných výletoch s rodinou získal iný uhol pohľadu na vzniknutý problém.

Výkonná riaditeľka Mozilly Mitchell Baker na oficiálnom blogu spoločnosti vyjadrila ľútosť nad chybným rozhodnutím nechať Eicha vo funkcii generálneho riaditeľa: “Nezachovali sme sa tak, ako by ste od Mozilly očakávali. Nekonali sme dostatočne rýchlo, keď sa kontroverzia začala. Vieme, prečo sú ľudia nahnevaní a cítia, že im bolo ublížené. A majú pravdu. Je to preto, že sme neboli verní vlastnej identite. Mrzí nás to a musíme sa zlepšiť.”

Zdroj: TU