Choď na obsah Choď na menu
 

Sorosove peniaze menia spoločnosť. Úspechy slovenských proliferov mu nevoňajú

Na snímke George Soros

 

Vatikánska agentúra Zenit priniesla 6. decembra analýzu zhrňujúcej správy o pôsobení inštúcií financovaných Georgeom Sorosom. Jeho nadácia zastrešuje "Inš !@#$%^&*út otvorenej spoločnosti", založený v roku 1993 pre pôsobenie v postkomunistickej Európe. Ten neskôr expandoval do viac než 50 krajín na všetkých kontinentoch

Zenit cituje bulletin Foundation Watch vydávaný washingtonským "Centrom výskumu kapitálu", podľa ktorého "Inš !@#$%^&*út otvorenej spoločnosti hojne financuje liberálne propagandistické skupiny a aktivistov radikálnej ľavice".

Na snímke George Soros

V rokoch 1998-2003 Inš !@#$%^&*út udelil cez 150 grantov vo výške 31 miliónov dolárov na pro-potratové programy. Z nich čerpalo "Plánované rodičovstvo", ale tiež "Liga pre potraty a reprodukčné práva", ktorá získala 700.000 dolárov len na televízne programy.

Ďalšou oblasťou Sorosovho pôsobenia je legalizácia drog: Lindesmithovo centrum, usilujúce sa o legalizáciu marihuany, dostalo v rokoch 1994-1999 štyri milióny dolárov, po spojení s ďalšou pro-drogovou organizáciou dostalo v roku 2000 tri a pol milióna dolárov. 

Soros financuje taktiež úsilie o legalizáciu eutanázie. Projekt "Smrť v Amerike" získal v roku 2000 pätnásťmiliónový grant. Jeho cieľom je zmeniť postoj verejnosti k asistovanej samovražde. Podobne pôsobia organizácie označované názvom "Dôstojnosť", ktoré dostávajú od Sorosa granty vo výške desiatok a stoviek tisícov dolárov.

Potraty propagujú Sorosove nadácie predovšetkým mimo Spojených štátov. Správa Inš !@#$%^&*útu otvorenej s spoločnosti vyjadruje znepokojenie nad úspechmi ochrancov života v Chorvátsku, Lotyšsku, v Litve a na Slovensku. Ako reakciu na to od roku 2002 Sorosove nadácie poskytujú financie na posilnenie lokálnej a regionálnej propagácie, zvlášť v oblastiach, kde je údajne "právo na potrat ohrozené".

Do budúcnosti sa chystá Inš !@#$%^&*út otvorenej spoločnosti sústrediť na projekty "veľké zmeny" (sea change), na zásahy v globálnom merítku. Ako napísal Soros do Chronicle of Philanthropy, jeho cieľom je globálne otvorená spoločnosť.

Od roku 1982 poskytol Soros 3.8 miliardy dolárov na projekty zmien v spoločnosti: v roku 2002 to bolo skoro pol milióna dolárov.

Soros investuje i do priamych politických akcií: z tých uvádza Zenit prevrat v Gruzínsku a plánovanú porážku George W. Busha v nasledujúcich voľbách.

Zdroj: TU