Choď na obsah Choď na menu
 

Správa Tarabella prijatá

Na snímke slovenský europoslanec Branislav Škripek

 

Európsky parlament dnes prijal uznesenie na základe kontroverznej správy  “O pokroku dosiahnutom v oblasti rovnosti žien a mužov v Európskej únii v roku 2013”. Správu predložil belgický  europoslanec M. Tarabella. Za uznesenie hlasovalo 441 členov Európskeho  parlamentu, proti bolo 205 poslancov a zdržalo sa 52

Slovenský europoslanec Branislav Škripek už v piatok minulý týždeň upozorňoval na túto správu cez svoj blog. Tesne po hlasovaní  Škripek vyjadril značné sklamanie. “Nie som z toho nadšený. Považujem za správne, aby muži a ženy mali v spoločnosti rovnaké postavenie. Avšak jednoznačne odmietam opakované snahy EÚ zasahovať do oblastí, ktoré patria výhradne do kompetencií členských štátov, vrátane tzv. “práva žien na potrat”, ktorého sa uznesenie dovoláva. Pričom o najzákladnejšom ľudskom práve - práve na život text vôbec nehovorí.”

Na snímke slovenský europoslanec Branislav Škripek

Po búrlivej debate česká eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a otázky rovnosti pohlaví, Věra Jourová podporila myšlienky správy Tarabella a pripomenula aj svoj sľub podporovať politiku rovných príležitostí. Venovala sa taktiež otázkam rovnosti príležitostí v podnikaní. Eurokomisárka povedala: Chceme podporiť  lepšie podmienky pre ženy v podnikaní... Ženy vnímajú krízu ako šancu.”  Ďalej Jourová vysvetľuje: “Máme stúpajúce zastúpenie žien vo firmách.” Preferuje preto aj iné stimuly ako len kvóty, ktoré určujú počty žien v pracovných pozíciách.

 

Kvóty a boj proti stereotypom kritizuje aj Škripek

Branislav Škripek je však zásadne proti kvótam a tzv. boji proti stereotypom. “Je nezmyslom umelo preferovať ženy na pracovné pozície, kde ani nechcú pracovať alebo im kvótami tieto pozície umelo zaisťovať,” uviedol. Ako príklad uvádza pôsobenie žien v hospodárstve Československej socialistickej republiky. “Ženám bolo prikazované, že musia pracovať ako sústružničky, žeriavničky, či bagristky. Nemali na výber. Mám silné obavy, že sa nám svojim spôsobom opakuje história,” vysvetľuje Branislav Škripek.

 

Dôsledky pre členské štáty EÚ

Dnes prijaté uznesenie nie je právne záväzné pre členské štáty, ale ako upozorňuje slovenský europoslanec: “Uznesenie otvára dvere pre lobistov a skupiny ľudí, ktorí chcú tieto “nové európske trendy” presadzovať v národných parlamentoch aj na úkor toho, čo chcú občania členských krajín EÚ.”  Petíciu proti tejto Správe cez portál citizengo.org podpísalo skoro 170 000 ľudí.

ml

Zdroj: TU