Choď na obsah Choď na menu
 

Švédska armáda bude využívať služby genderových poradcov

Ilustračné foto

 

Vládny program zrovnoprávnenia

Podľa ambiciózneho vládneho programu týkajúceho sa zrovnoprávnenia mužov a žien v armáde by každá švédska vojenská jednotka mala mať do roku 2016 vlastného genderového poradcu. Informáciu zverejnil portál The Local.

Kapitánka Anna Björssonová, ktorá je zástankyňou rodových otázok uviedla, že hoci nejde o novú záležitosť, aktuálne sa chcú pokúsiť nájsť konkrétne spôsoby postupov týkajúce sa problematiky gender.

Švédska armáda aktuálne zaznamenáva nárast počtu žien, preto bude úlohou poradcov pomôcť rozvíjať a realizovať akčné plány jednotlivých plukov.

Hoci má Švédsko celosvetovú povesť krajiny, ktorá vo vysokej miere aplikuje rodovú rovnosť, podľa kapitánky Björssonovej je ešte mnoho práce, ktorú je potrebné urobiť.

Tvrdí, že len 10 percent personálu armády tvoria ženy. Podľa nej je potrebné rovnaké zastúpenie oboch pohlaví, ktoré by sa zároveň odlišovalo vekom, vzdelaním a etnikom.

 

Je to vtip?

Avšak iniciatíva, ktorá by mala byť aplikovaná vo švédskej armáda sa nestretla len s pozitívnymi ohlasmi.

Nie všetci Švédi považujú zámer zaviesť genderových poradcov do armády za rozumný krok. Na sociálnej sieti Twitter bola uvedená iniciatíva označená za vtip, zverejnil The Local.

Prominentný švédsky psychiater a diskutér David Eberhard tento krok prirovnal k ministerstvu hlúpych krokov zo satirického programu britskej komediálnej skupiny Monty Python. Uviedol: „Kto potrebuje ministerstvo hlúpych krokov Monty Python, keď vo Švédsku máme gender obranu.

ru


Zdroj: TU