Choď na obsah Choď na menu
 

V americkej armáde budú môcť slúžiť aj transrodové osoby

Ilustračné foto

 

Spomínaný krok prichádza štyri roky po rozhodnutí o ukončení zákazu služby gejov a lesieb v americkej armáde

Americké ministerstvo obrany uskutočňuje kroky, ktoré povedú k skorému zrušeniu zákazu služby transrodových osôb v armáde. Oznámil to v pondelok minister obrany Ashton B. Carter.Ilustračné foto

 

Zákaz by mohol byť zrušený začiatkom budúceho roka. Podľa denníka New York Times je to jedno z posledných diskriminačných pravidiel určujúcich, kto môže slúžiť v armáde. Zároveň by formálne akceptoval skutočnosť, že v ozbrojených silách USA už pôsobia tisíce transrodových osôb. Niektoré odhady uvádzajú, že ich je okolo 15.000.

Spomínaný krok prichádza štyri roky po rozhodnutí o ukončení zákazu služby gejov a lesieb v americkej armáde. Sprevádzali ho obavy – ktoré ukázali ako neopodstatnené -, že to bude príliš veľká záťaž v čase vojny a podkope pripravenosť armády.

“Transrodoví muži a ženy v uniformách tu boli s nami, aj keď často museli slúžiť v tichosti po boku svojich kolegov,” uviedol Carter vo vyhlásení, citovanom agentúrou Reuters.

Minister ďalej oznámil, že pracovná skupina bude pol roka analyzovať dopad zrušenia zákazu, počnúc predpokladom, že “transrodové osoby môžu slúžiť otvorene bez nepriaznivých vplyvov”.

Uvedený krok Pentagónu vyvolal rôzne reakcie. Podľa Ashley Broadwayovej-Mackovej, stojacej na čele organizácie American Military Partner Association, umožní transrodovým príslušníkom armády “slúžiť otvorene a čestne”.

Rozhodnutie Pentagónu privítala aj Mara Keislingová, riaditeľka neziskovej organizácie National Center for Transgender Equality.

Naopak, konzervatívna kresťanská organizácia Family Research Council ho odsúdila a označila za politické.

Zdroj: TU