Choď na obsah Choď na menu
 

V Nemecku zaviedli medzipohlavie 

images.jpg

Prehrať narozprávanú spravu Stiahnuť narozprávanú správu

BERLÍN - Nemecko sa v piatok stalo prvou európskou krajinou, ktorá umožní vydávať novorodencom s obojpohlavnými znakmi doklady bez uvedenia mužského či ženského pohlavia.
Chlapec, či dievča?

Cieľom je napraviť doterajší stav, keď sa museli rodičia v takýchto prípadoch rozhodnúť, či budú mať "chlapca" alebo "dievča", a nechávali na dieťati vykonať príslušný chirurgický zákrok. Po zmene pravidiel už nebude uvedenie pohlavia na rodnom liste povinné, čím v matrike fakticky vznikne nová, neurčitá kategória.

Odborníci však upozorňujú, že zákon nerieši problémy vyplývajúce zo zaradenia do takejto kategórie, ako je vydávanie ďalších dokladov či uzatváranie partnerských zväzkov.
Zavedú symbol medzipohlavia

Hovorca nemeckého ministerstva vnútra v tejto súvislosti oznámil, že krajina už čoskoro zavedie tretí symbol pre pohlavie v cestovných pasoch. Okrem právnych otázok je zatiaľ nejasné aj to, ako bude k medzipohlavným osobám pristupovať spoločnosť rátajúca bežne len s dvoma možnosťami, čo sa týka napríklad verejných toaliet alebo športových aktivít.

Nemecko zmenilo pravidlá určovania pohlavia na základe správy nezávislého výboru pre etiku z roku 2012, ktorá konštatovala "ignoranciu" a "nedostatok úcty" voči ľuďom s pohlavnými odlišnosťami. Uvádzať neurčité pohlavie v dokladoch umožnila svojim občanom tento rok aj Austrália, pričom tiež rozšírila o pohlavnú identitu svoje antidiskriminačné zákony.

Zdroj:tu