Choď na obsah Choď na menu
 

Záborská: Rovnoprávnosť žien sa stala zámienkou pre porušenie subsidiarity. Správa Tarabella shválená

Na snímke poslankyňa Európskeho parlamentu Anna Záborská

 

Schválená správa o pokroku v rovnosti medzi mužmi a ženami v EÚ za rok 2013. Správa obsahuje aj požiadavku na uľahčenie a zjednodušenie potratov

Európsky parlament dnes schválil správu belgického poslanca Marca Tarabellu o pokroku v rovnosti medzi mužmi a ženami v EÚ za rok 2013. Popri množstve návrhov zameraných na zlepšenie postavenia žien v EÚ však táto správa obsahuje aj požiadavku na uľahčenie a zjednodušenie potratov. Európska komisia aj Európsky parlament pritom v minulosti opakovane potvrdili, že téma umelého ukončenia tehotenstva patrí podľa platnej Zmluvy o fungovaní EÚ (čl. 168, ods. 7) do pôsobnosti členských štátov.

Na snímke poslankyňa Európskeho parlamentu Anna Záborská

"Ľavicoví a liberálni poslanci však urobili zo žien rukojemníčky ich ideológie. Takéto praktiky ostro odmietam. Aj keď by som rada podporila mnohé praktické požiadavky smerujúce k dosiahnutiu rovnakých práv žien a mužov, vždy budem v prvom rade stáť na strane ľudského života," vysvetlila svoj postoj slovenská europoslankyňa Anna Záborská, ktorá v záverečnom hlasovaní správu nepodporila.

Schválenie Tarabellovej správy nemá priamy dopad na európsku legislatívu. Prijaté uznesenie Európskeho parlamentu však predstavuje oficiálny názor parlamentu, ktorý môže Komisia v budúcnosti využiť pri príprave nových návrhov.

ml

Zdroj: TU