Choď na obsah Choď na menu
 

!!!Uzákonia manželstvá gejov v celej EÚ? Želá si to podpredseda Eurokomisie

Homosexuálne manželstvá by mali platiť vo všetkých štátoch Únie. Vyhlásil to podpredseda Eurokomisie Frans Timmermans.

Ilustračné foto

V Európskej únii existuje mnoho problémov, ktoré chcú občania vidieť vyriešené. Manželstvo medzi ľuďmi rovnakého pohlavia však medzi nimi nie je, vyhlásil podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

Na konferencii ILGA Europe minulý týždeň vyhlásil, že si praje, aby sa homosexuálne manželstvá uznávali vo všetkých členských štátoch EÚ. „Európska komisia by mal ísť ďalej a pokúsiť sa presadiť, aby všetky krajiny EÚ bez výhrad prijali zákon o uzákonení manželstiev rovnakého pohlavia,“ vyhlásil minulý týždeň.

Bruselská exekutíva však nemôže presadzovať zákony o manželstvách alebo rodinnej politike. Túto kompetenciu majú vlády jednotlivých krajín. Timmermans sa podľa Agenda Europe domnieva, že by EÚ mala na krajiny s týmto návrhom tlačiť.

„Tento problém je nám blízky a vieme si predstaviť, že by sa viedli so štátmi individuálne rozhovory,“ uviedol hovorca ILGA-Europe. Nadáciu financujú zo zdrojov Európskej komisie.

Krajiny, v ktorých tento zákon neplatí, by mali mať „slušnosť rešpektovať štáty, kde homosexuálne manželstvá platia a na svojom území ich uznávať", poznamenal Timmermans.

„Je to problém pri voľnom pohybe párov v zahraničí. Absencia vzájomného uznávania podkopáva celý princíp,“ pridáva sa aj samotná organizácia.

Prvým štátom na svete, ktorý uzákonil registrovanie partnerstiev osôb rovnakého pohlavia, bolo v roku 1989 Dánsko. Holandsko v roku 2001 umožnilo homosexuálom sobáše.

Postupne sa k nemu pripojilo 14 krajín. V marci 2013 sa pridalo Francúzsko a zatiaľ posledné Slovinsko.

Zdroj: TU