Choď na obsah Choď na menu
 

"To je ten mor a špina tretieho tisícročia!" Škripek vysvetlil prepis údajnej kázne proti homosexuálom

Na snímke Branislav Škripek

 

Rádio Regina chcelo vystrihnúť niektoré časti rusínskej kázne

Rozhlas a televízia Slovenska odmietla zo záznamu odvysielať gréckokatolícku svätú liturgiu, ktorá mala byť publikovaná 18. januára v národnostnom vysielaní v Rádiu Regina.

Na snímke Branislav Škripek

Kňaz Rastislav Baka nesúhlasil so zásahom do jeho homílie, kde Rádio Regina chcelo vystrihnúť niektoré časti. Baka kázal na evanjelium Nedele o Zachejovi a v tejto súvislosti spomenul aj referendum a nebezpečenstvá, ktoré číhajú na rodiny.

Liturgia v cirkevnoslovanskom jazyku s homíliou v rusínskom jazyku bola nahrávaná v Chráme Povýšenia sv. Kríža v Prešove na sídlisku Sekčov. Prešovská archieparchia vníma tento krok ako porušenie slobody slova, náboženskej slobody a neadekvátny zásah do práv národnostných menšín.

 

Porušenie základných práv

Slovenský portál Aktuality.sk zverejnil čiastočný prepis nepublikovanej kázne s titulkom - Exkluzívne: Prepis kázne proti homosexuálom: „Vytlačte totu špinu za hranice štátu“.

Voči obsahu článku sa ohradila Prešovská arcieparchia, podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová a europoslanec Branislav Škripek.

Podľa europoslanca RTVS tým, že neodvysielala homíliu porušila hneď tri základné práva: právo na slobodu slova, právo na slobodu náboženského prejavu a práva ústavnej národnostnej menšiny. „Namiesto toho, aby RTVS vykonala nápravu účelovo sa “naťahuje” s arcibiskupským úradom o to, či má alebo nemá zverejniť liturgiu,“ uviedol Škripek vo svojom blogu.

„K dispozícii mám celú kázeň. Sľúbil som, že ju však neuverejním skôr, ako to spraví RTVS. Verejnoprávna inš !@#$%^&*úcia musí svoju chybu napraviť a poslucháči si musia z jej éteru vypočuť celú liturgiu, nielen kázeň. To je totiž to prvé porušenie práva, ku ktorému došlo - Rusínom bolo odopreté právo na ich náboženské vysielanie,“ dodáva europoslanec.

 

Generálna prokuratúra preskúma kázeň

Portál Pravda.sk zverejnil vo štvrtok informáciu, že námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky vydal pokyn na preskúmanie kázne, ktorú predniesol Rastislav Baka. Prokuratúra by mala podľa portálu zistiť, či je možné konanie kňaza a jeho vyjadrenia smerované homosexuálom považovať za trestný čin. O aký konkrétny čin by mohlo ísť hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová nespresnila.

Samotný europoslanec sa skúmaniu generálnej prokuratúry potešil. „Som rád, že s tým veľa roboty nebudú mať. Keďže nič hanlivé na adresu homosexuálov nepovedal, aspoň sa budú môcť venovať mojim trestným oznámeniam. Podávam ich na portály či autorov, ktorí zneužili jeho reči a stavajú ho do pozície nenávistníka a štváča. Nikto nesmie prekrucovať pravdu a vyvolávať v ľuďoch nenávisť voči komukoľvek,“ ozrejmil Škripek.

Ako ďalej europoslanec vysvetlil Rastislav Baka použil skutočný príbeh o odobratí detí rodičom a použil o tom slová, ktoré tak s obľubou citujú Aktuality.sk, Pravda.sk a niektorí blogeri.

„Priatelia, nepovedal to teda na adresu homosexuálov, ale na strašnú dobu, kde štát odoberá rodičom vlastné deti z rôznych čudných dôvodov! Chcú to zažívať rodičia aj v našej slovenskej krajine? Ja ďakujem - neprosím si to! To je ten mor a špina tretieho tisícročia - že biologickým rodičom vezme štát deti. Násilím. Pošliapava ich práva. To treba vytlačiť za hranice nášho štátu a ja si to želám tiež! Ale zároveň je jasným faktom, javom ktorý sa v dnešnej Európe pertraktuje, že sa zdôrazňujú práva od výmyslu sveta už kde-komu. Aj na tento názor a jeho vyjadrenie mal Baka právo. Práve slobody prejavu!“ vysvetlil europoslanec Branislav Škripek vytrhnuté slová kázne.

Zdroj: TU