Choď na obsah Choď na menu
 

Českí homosexuáli strácajú trpezlivosť. Snemovňa blokuje zákon o adopciách

Ilustračné foto

 

Právo na otca a mamu

Už od septembra 2014 sa v českej Snemovni nachádza poslanecký návrh zákona, ktorý má umožniť registrovaným partnerom osvojiť si biologické dieťa svojho druha alebo družky. Komunita homosexuálov podľa spravodajského portálu Novinky.cz už kvôli nečinnosti poslancov stráca trpezlivosť.

Ilustračné foto

„Je to tam rok a poslanci ani neboli schopní povedať, či s tým súhlasia. Zákon tam leží a nič sa nedeje...,“ povedal Ján Kozubík z platformy pre rovnoprávnosť Prúd.

Zákon bol zaradený na niekoľko schôdzí Snemovne, ale vždy dostali prednosť vládne návrhy.

V problematike adopcie homosexuálmi sa angažuje poslanec ČSSD Jiří Dienstbier, ktorý vysvetlil, že český právny systém nezakazuje ľuďom s homosexuálnou orientáciou adoptovať. Zakazuje im to v momente, kedy vstúpia do registrovaného partnerstva.

Poslanec tiež uviedol, že zákon by mali mať poslanci na programe schôdze, ktorá začne 28. apríla. Je však možné, že scénar sa bude opakovať a prednosť opäť dostanú vládne návrhy.

Dodal, že ide o ochranu práv detí, ktoré žijú v rovnakopohlavných rodinách. Avšak poslanec opomenul, že práve tým, že deti sú vychovávané osobami rovnakého pohlavia je porušené ich základné právo, a to právo na otca a mamu.

Zároveň v roku 2012 sociológ Mark Regnerus z Texaskej univerzity uskutočnil na menšej vzorke štúdiu a dospel k záveru, že dospelé deti párov rovnakého pohlavia majú viac emocionálnych problémov ako deti heterosexuálnych párov.

Požiadavky homosexuálov sa však stupňujú. Dienstbier totiž zastáva názor, ktorý požaduje aj platforma gejov a lesieb Proud. Tí žiadajú, aby si v budúcnosti mohli homosexuálne páry adoptovať aj detí z detského domova, zverejnil portál Novinky.cz.

 

Práva detí

Proti zákonu sa postavila česká strana KDU-ČSL na čele s predsedom Jiřím Miholom. „Necítim, že by mal niekto z klubu iný názor, a ako poslanci tento zákon nepodporíme. Sme toho názoru, že práva detí dostatočne zabezpečuje súčasná legislatívna úprava,“ uviedol.

Kritik homosexuálnej lobby, bývalý poradca Václava Klausa, Petr Hájek tvrdí, že zákon zlikviduje tradičné poňatie rodiny a je podľa neho pomyselnou bránou do pekla.

„Je to snaha o revolúciu salámovou metódou. Nakoniec sa asi podarí, pretože česká spoločnosť nechápe, ako fatálne dôsledky to môže mať - dôjde k zničeniu rodiny, manipulovaniu s deťmi, odoberani detí rôznym spôsobom tak, ako to vidíme v Nórsku,“ zverejnili Novinky.cz jeho vyjadrenie.

Za vznikom zákona stojí podľa neho bohatá homosexuálna lobby.

Podľa informácií portálu Novinky.cz v prípade hlasovania o zákone ďalšie strany pravdepodobne nebudú hlasovať jednotne, pretože v každej z nich sa totiž nájdu jeho odporcovia.

ru

Zdroj: TU