Choď na obsah Choď na menu
 

Droba: Výsledok referenda v Írsku ukázal, že Slovensko má nádej

Na snímke poslanec za SaS Juraj Droba

 

 

Výsledok referenda o možnosti uzatvárať manželstvá osôb rovnakého pohlavia v silne katolíckom Írsku je signálom, že nádej existuje aj na Slovensku. Myslí si to poslanec NR SR a tímlíder SaS pre osobné slobody Juraj Droba.

Na snímke poslanec za SaS Juraj Droba

“Oceňujem vyspelosť voličov, ktorí sa nedali pomýliť netolerantnými náboženskými doktrínami a hlasovali za uzákonenie manželstiev medzi ľuďmi rovnakého pohlavia,” povedal.

Droba pripomenul, že v Írsku platil v 70. rokoch zákaz antikoncepcie a homosexualita prestala byť trestným činom až v 90. rokoch. Rast v oblasti ľudských práv označil za obrovský pokrok. “V tomto svetle nám nariekanie politikov KDH nad výsledkami írskeho referenda príde absurdné a smutné,” uviedol.

SaS sa bude podľa neho usilovať o také vytvorenie klímy, ktorá zrovnoprávnenie zväzkov osôb rovnakého pohlavia umožní. Či sa Írsko stane pre Slovensko inšpiráciou, bude predovšetkým v rukách mladšej generácie, myslí si.

“Sme radi, že v západnom svete narastá vo verejnom diskurze váha tých, ktorí chápu, že ohrozením inš !@#$%^&*úcie manželstva a partnerskej vernosti nie je legalizácia homosexuálnych manželstiev. Naopak, rozšírenie manželstva aj na homosexuálne páry je dôležitý symbolický, ale aj praktický krok na upevnenie partnerskej vernosti a trvácnosti zväzkov,” dodal.

Výsledky referenda označil predseda KDH Ján Figeľ za ďalší krok k spochybňovaniu a oslabovaniu prirodzenej rodiny pod zásterkou moderných ľudských práv. Manželstvo bolo podľa neho v histórii ľudstva vnímané ako výlučný vzťah muža a ženy. “Prirodzenosť človeka nemožno meniť politickou redefiníciou ani ľudovým hlasovaním. Novelu slovenskej ústavy o ochrane manželstva preto považujem za dôležitú,” povedal cez víkend (24.5.).


Zdroj: TU