Choď na obsah Choď na menu
 

Juraj Droba: Gréckokatolíckemu kňazovi Bakovi nepatrí ospravedlnenie ale odsúdenie

Na snímke zľava poslanec SAS Juraj Droba a predseda SAS Richard Sulík

SAS označila kázeň kňaza za prízemnú a homofóbnu 

Strana Sloboda a Solidarita víta rozhodnutie verejnoprávnej RTVS neospravedlniť sa gréckokatolíckemu kňazovi Rastislavovi Bakovi za neodvysielanie jeho homílie napriek tomu, že okresná prokuratúra v Prešove v jeho konaní nevidela trestný čin. Jeho homíliu, v ktorej varuje pred problémami západu a ktorú sa RTVS rozhodla neodvysielať, okrem iného nazýva prízemnou a homofóbnou. Kontroverznými sa stali slová amorálnosť, zvrhlosť a špina.

Na snímke zľava poslanec SAS Juraj Droba a predseda SAS Richard Sulík

Podstatné z pasáží, ktoré boli pre RTVS neprijateľné, a ktoré Droba nazýva prízemnými a homofóbnymi, boli nasledovné:

“Keď zaspíme a budeme sa len nečinne prizerať na túto amorálnosť a zvrhlosť, určite prehráme. Aj v rozprávkach sa to už mení. Už sa princ zaľúbi do kráľa a nie do princeznej, a princezná sníva o svadbe s kráľovnou, nie s princom. Už stovky slovanských rodín kričia, na Západe nám ukradli deti, pozerajte na naše nešťastie a poučte sa. Zobuďte sa, zastavte mor tretieho tisícročia.”  

Postavte železnú oponu takej tolerancii a prekrúcaniu. Vytlačte totu špinu za hranice štátu. Nebuďme hlúpi a poučme sa. Tak je to vo svete. A u nás?”

Kázeň odznela pred referendom o rodine, ktoré malo podľa jeho organizátorov potenciál zabrániť pokračovaniu západnému trendu štátom riadenej explicitnej sexuálnej výchovy, vytváraniu nových foriem rodín s pármi rovnakého pohlavia a následnej adopcii detí týmito pármi.

“Necitlivé a urážlivé vyjadrenia mienkotvorných ľudí na adresu celých skupín občanov prehlbujú brázdy v spoločnosti a podnecujú nenávisť. Grékokatolíckemu kňazovi Bakovi nepatrí ospravedlnenie, ale odsúdenie,” konštatuje poslanec NR SR a tímlíder SaS pre osobné slobody Juraj Droba.

Poslancovi SAS sa tiež nepáčilo, že kázeň mala mobilizačný potenciál k referendu: “Mám za to, že výroky kňaza neboli len urážlivé. Boli zavádzajúce a vyslovené v čase kampane pred februárovým referendom o rodine. To samotné, ktoré rovnako ako inkriminovaná homília, bolo referendom o neznášanlivosti a tiež zavádzajúce,” dodáva Droba.

mk

Zdroj: TU