Choď na obsah Choď na menu
 

Juraj Martus: Výsledok referenda zaskočil obe strany

Ilustračné foto

 

Výsledkom referenda zostali zaskočené obe strany. Jeho organizátori, ale aj jeho odporcovia. Oba tábory zaskočila nízka účasť. Ani organizátori ani odporcovia tak nízku účasť nečakali.

Homoaktivisti sa vo svojej centrále prekvapene tešili a iniciátori referenda, predstavitelia Aliancie za rodinu, tvrdili, že práve dosiahli úspech. Úspech to však určite nie je.

Aj keď homoaktivisti privítali veľmi nízku účasť potleskom a výkrikmi vo svojej centrále, bolo by od nich naivné si myslieť, že obyvatelia svojou neúčasťou chceli dať najavo, že podporujú ich myšlienky a požiadavky.

Tak isto vyzneli naivne tvrdenia Aliancie za rodinu, že 21 percentná účasť je úspechom. Tak nízku účasť nečakali ani v zlom sne.

V nasledujúcich dňoch si prečítame spústu komentárov a analýz, ktoré budú rozoberať výsledky referenda zo všetkých strán.

Analyzovať výsledky budú sami pre seba aj všetky zúčastnené strany. Aliancia sa bude zamýšľať nad tým, či otázky boli dobre naformulované a či neboli pre ľudí ťažko zrozumiteľné, či kampaň bola dobre vedená, či boli na jej vedenie správne zvolení ľudia, či hovorcovia podali presvedčivé výkony v tých pár diskusiách, v ktorých mali možnosť vystúpiť.

Cirkev, ktorá ak nebola iniciátorom, bola značne zainteresovanou stranou na strane Aliancie, sa má tiež nad čím zamýšľať. Hlasovalo skoro milión ľudí a z nich bola drvivá väčšina veriacich. Je to veľa alebo málo - milión. Pri sčítaní ľudu sa ku katolíckej cirkvi hlási cez 60 % občanov, ale zdá sa, že vplyv má iba na tretinu. Má sa cirkev uspokojiť s tým, že nie 60 ale 20 percent občanov tvorí jej členskú základňu? Kde sa stala chyba?

Agentúra Focus, podľa ktorej malo prísť k urnám okolo 35 % ľudí, by si mala tiež položiť otázku o vhodnosti postupu, ktorým zozbierala zverejnené data, či o reprezentatívnosti vzorky respondentov.

Homoaktivisti sa zas budú zamýšľať nad tým, čo ďalej. Ako tento pre nich výhodný výsledok využiť do budúcna a aké kroky podniknúť. Uvedomujú si, že keby takéto referendum v opačnom garde organizovali oni, účasť by bola úplne mizivá. Ale Aliancia vynaložila veľa námahy, aby im dala do rúk túto palicu, s ktorou ju teraz môžu byť po hlave.

Víťazmi sa môžu cítiť médiá. Takmer všetky boli proti a dosiahli svoje. Uvidí sa časom, či nedosiahli pyrrhovo víťazstvo. Do kampane sa nechali vtiahnuť tak veľmi, že sa pred občanmi odhalili. Po tejto kampani je úplne zreteľné, že nie sú ani objektívne ani nezaujaté.

A čo občan? Vyhral alebo prehral? To ukáže budúcnosť. Príbeh tohoto referenda definitívne potvrdil už známu skutočnosť. Referendum s povinnou účasťou nad 50 percent vždy rozhodnú tí ľahostajní, tí, ktorých daná téma nezaujíma. Referendum tak, ako je postavené dnes, je nefunkčné.

Referendum bude potrebné sfunkčniť odstránením hranice účasti pre jeho platnosť. Inak nemôže plniť svoju funkciu. Nikoho nemožno nútiť, aby sa o nejakú tému zaujímal. Ale rozhodnúť a upraviť vzťahy v tej ktorej otázke by mali tí, ktorých táto otázka zaujíma a nie tí, ktorým je ľahostajná, ako je to dnes.

Juraj Martus

Zdroj: TU