Choď na obsah Choď na menu
 

KDH má vážne výhrady k stratégii ľudských práv, Lajčák ich vypočul, stanovisko však nezmenil

Na snímke Ján Figeľ

Lajčák po ukončení pripomienkového konania zamýšľa predložiť návrh stratégie vláde na definitívne schválenie

Strana KDH má vážne výhrady k pripravovanej stratégii ochrany ľudských práv, osobitne k jej viacerým nesystémovým prílohám. Stanovisko kresťanských demokratov vyjadril predseda strany a podpredseda NR SR Ján Figeľ počas stretnutia s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom.Rozhovor menovaných politikov týkajúci sa pripravovanej Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike a vývoja situácie na Ukrajine sa uskutočnil v stredu (18.6.) dopoludnia.

Figeľ vyjadril v mene KDH ako parlamentnej strany vážne výhrady k pripravovanému dokumentu, osobitne k jeho viacerým nesystémovým prílohám. Pripravovaný dokument si nedávno nezískal podporu ani parlamentného ľudskoprávneho výboru. KDH očakáva vyvážený prístup k dôležitej stratégii, nepodliehajúci rodovej ideológii a pokrývajúci skutočné problémy našich občanov a obyvateľov z hľadiska rešpektovania a realizácie základných práv a slobôd, rovnosti mužov a žien a postavenia menšín bez zavádzania nadštardardov v rôznych oblastiach života. Pripomína, že poradie hodnôt nezačína slobodou a rovnosťou, ale samotnou ochranou života ako prvej a základnej hodnoty, na ktorej spočíva dôstojnosť každej osoby s jej právami.

Finálna verzia stratégie, ktorá je aktuálne v pripomienkovom konaní do 19. júna, je však najviac kritizovaná mimovládnymi organizáciami. Občianske združenie Fórum kresťanských inštitúcii zverejnilo hromadnú pripomienku a žiada zamietnutie príloh stratégie. Občianske združenie Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania namieta proti častiam, ktoré hrubo zasahujú do rodinného života a výchovy detí. Centrum pre bioetickú reformu navrhuje zamietnuť celý obsah dokumentu, pretože je plný klamstiev.

Avšak minister Lajčák po ukončení pripomienkového konania zamýšľa predložiť návrh stratégie vláde na definitívne schválenie, pretože podľa jeho doterajších vyjadrení „názory, všetkých, ktorí chceli prispieť do diskusie, boli vypočuté“. Člen parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Béla Bugár (Most-Híd) však oponoval, že návrhy sa síce mohli posielať, ale akceptované z nich nebolo nič. Výhrady voči stratégii mal aj Rudolf Chmel (Most-Híd). 

Situácia na Ukrajine je vážna

Počas včerajšieho stretnutia diskutovali Figeľ a Lajčák aj o aktuálnej situácii na Ukrajine. Zhodli sa na jej vážnosti a negatívnych dôsledkoch pre samotnú susednú krajinu, ale aj pre celý kontinent. Podľa Figeľa by Slovensko malo viac využiť svoje medzinárodné postavenie a nezaťažené vzťahy s Ruskom na presadzovanie konštruktívnych krokov vedúcich k zastaveniu bojov a prímeriu vo východoukrajinských regiónoch a k celkovej stabilite.

Zdroj: tu
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.