Choď na obsah Choď na menu
 

KDH upozorňuje na vážne nedostatky vládnej stratégie ľudských práv

Na snímke predseda KDH Ján Figeľ

 

KDH dlhodobo upozorňuje na vážne nedostatky návrhu Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike, o ktorom bude dnes rokovať vláda SR

"Vládny dokument nie je v súlade s ustanoveniami slovenského ústavného poriadku a univerzálnych ľudských práv, ako ich garantuje Ústava SR a Listina základných ľudských práv a slobôd," uvádza sa vo vyhlásení KDH.

Na snímke predseda KDH Ján Figeľ

A ďalej KDH uvádza: "Vláda taktiež nereflektuje ani hlasy takmer milióna občanov, ktorí 7. februára prišli k referendu o ochrane rodiny a z nich viac ako 90 % kladne odpovedalo na všetky referendové otázky. KDH pripomína, že prijatie dokumentu inšpirovaného rodovou ideológiou má okrem politickej a odbornej stránky aj spoločenský rozmer. Ak vláda navrhovanú Stratégiu bez zmeny prijme, rozdelenie a polarizácia slovenskej spoločnosti bude pokračovať. Zodpovednosť za to je plne na členoch vlády, ktorí prijatie tohto dokumentu podporujú."

KDH preto vyzýva premiéra a členov vlády, aby si okrem politickej zodpovednosti uvedomili aj svoju ľudskú a osobnú zodpovednosť. "Zodpovednosť za vytvorenie a inštitucionalizovanie systému, ktorý vo viacerých aspektoch podporuje skôr ideologické chápanie ľudských práv, ktoré je v rozpore s Ústavou SR a ktoré bude polarizovať slovenskú spoločnosť," uviedlo KDH.

KDH zdôrazňuje, že v prípade získania silného mandátu od voličov v nasledujúcich parlamentných voľbách na účasť vo vláde, presadí zrušenie respektíve zásadné prepracovanie tohto dokumentu, ako to vyhlásil predseda hnutia Ján Figeľ na sneme hnutia v Poprade v októbri 2014.

"KDH je presvedčené, že moderná a efektívna stratégia v oblasti ľudských práv, má mať charakter univerzality ľudských práv, slobody so zodpovednosťou a má vznikať v konštruktívnom a vyváženom ovzduší odbornej spolupráce. KDH je spolu s expertmi z rôznych oblastí pripravené ponúknuť zodpovednú alternatívu ľudskoprávnej stratégie voči ideologicky inšpirovanému dokumentu vlády SMERu," uviedol  predseda KDH a podpredseda NR SR Ján Figeľ.

ml

Zdroj: TU