Choď na obsah Choď na menu
 

Nemeckú koalíciu stopli homosexuáli

img-r214-r276-st.ir3-_t300.jpg

Rokovania o novej vláde prerušili pre kvóty na ženy a manželstvá a adopcie homosexuálov.

BERLÍN, BRATISLAVA. Doteraz obe strany hovorili o vzájomnej chémií, pondelok večer museli koaličné rokovania medzi nemeckými konzervatívcami (CDU/CSU) a sociálnymi demokratmi (SPD) po tvrdých sporoch predčasne ukončiť. Nedohodli sa na kvótach pre ženy ani na manželstvách homosexuálov a ich práve na adopciu.

„Za týchto okolností nemôžem členom SPD odporučiť, aby hlasovali za koaličnú dohodu,“ povedala podpredsedníčka SPD Manuela Schwesigová podľa denníka Die Welt, ktorý informáciu o prerušení rokovaní zverejnil.

Adopcie len čiastočne

Sociálni demokrati chcú do koaličnej zmluvy dostať zákonné kvóty pre ženy do dozorných rád a predstavenstiev firiem, konzervatívci súhlasia len s kvótami do dozorných rád. O podiele žien v predstavenstvách majú rozhodovať firmy.

Homosexuálnym párom, ktoré majú v Nemecku od roku 2001 možnosť uzatvoriť registrované partnerstvo, chcú sociálni demokrati povoliť manželstvo a právo na adopciu dieťaťa. SPD sa opiera o mnohé rozhodnutia ústavného súdu, ktoré zrovnoprávnili homosexuálov v rôznych čiastkových rozhodnutiach s právami manželských párov.

Blíži sa zjazd SPD

Konzervatívci manželstvá a adopcie odmietajú, pripúšťajú adopciu biologického dieťaťa jedného z partnerov.

Podľa účastníkov koaličných rokovaní pritvrdila SPD pred svojím víkendovým zjazdom, kde sa bude po slabom volebnom výsledku opäť voliť vedenie strany a hovoriť sa bude aj o rizikách veľkej koalície s CDU/CSU, ktorá môže SPD oslabiť.

Aj preto chce strana prijať uznesenie, ktoré v budúcnosti nevylúči povolebnú spoluprácu s postkomunistickou ľavicou.

Zdroj:tu