Choď na obsah Choď na menu
 

Sulík: Kresťania majú v hlave zakódované diktovať celému svetu, ako má žiť

Na snímke europoslanec a predseda SaS Richard Sulík

 

Richard Sulík za pozitívny signál považuje prijatie vládnej stratégie ľudských práv

Liberálne a konzervatívne videnie sveta sa viac ako v konkrétnych názoroch líši v predstave o ich presadzovaní. „Každý má právo na svoj pohľad na svet. Ale zatiaľ čo liberáli chcú mať svätý pokoj od všetkých ostatných, chcú žiť podľa seba a nezasahujú iným do života, konzervatívci alebo kresťania majú v hlave zakódované, že majú diktovať celému svetu, ako musia žiť,“ povedal v diskusii na TABLET.TV europoslanec a predseda SaS Richard Sulík.

Na snímke europoslanec a predseda SaS Richard Sulík

Za pozitívny signál považuje prijatie vládnej stratégie ľudských práv, ktorá uvažuje aj o právach nezosobášených párov aj napriek tomu, že to podľa KDH a SNS nerešpektuje názory ľudí, ktorí sa zúčastnili referenda o rodine. „Dalo by sa to vidieť ako pomerne provokatívny krok, ale podľa mňa je správny. Lebo to je to, akou cestou sa naša spoločnosť bude vyvíjať. Celé referendum považujem za veľmi spiatočnícke, taký návrat do minulého storočia,“ povedal Sulík.

V diskusii sa vyjadroval aj k Roku Ľudovíta Štúra, ktorý vláda vyhlásila pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia. „Ako liberál si myslím, že Rok Ľudovíta Štúra k 200. výročiu jeho narodenia je správny krok. Je to veľký muž slovenských dejín, patrí mu úcta. Štúrovci výrazne pohli slovenskými dejinami,“ vyhlásil Sulík. Dodal, že oslavy Štúrovho výročia podľa neho neodsúvajú na druhú koľaj menšiny. „Je to slovenský národovec, preto budeme mať na Slovensku Rok Ľudovíta Štúra. Nepožadujeme, aby to mali aj iné krajiny. Túto mieru tolerancie naše menšiny musia vynaložiť,“ vyhlásil.

Na rozdiel od spomienok na Štúra, pripomínanie si komunistického politika Vasila Biľaka v obci Krajná Bystrá považuje Sulík za veľmi nešťastné. „Uctievať Vasila Biľaka určite nie je správne bez ohľadu na to, čo si myslia ľudia z jeho rodnej dediny," povedal Sulík.

Dodal, že SaS sa dištancuje od starostu obce Jána Štefanca, ktorého v roku 2010 v rámci širokej koalície podporila. „Viac v tejto chvíli urobiť nevieme,“ dodal. Predseda SaS by legislatívne zmeny, ktoré by do budúcnosti obmedzili možnosť stavania sôch predstaviteľov komunistického či ľudáckeho režimu, považoval až za krajné riešenie. „Nemyslím si, že štát musí do všetkého zasahovať zákonom. Busta zmizla, možno bude teraz pokoj,“ reagoval na informácie, podľa ktorých sa busta Vasila Biľaka už na podstavci nenachádza.

ml

Zdroj: TU