Choď na obsah Choď na menu
 

Tretie pohlavie získalo v Indii právny štatútIlustračné foto

India je v oblasti tretieho pohlavia špecifická krajina

India patrí ku konzervatívnym krajinám, no napriek tomu 15. apríla Najvyšší súd priznal práva aj tzv. tretiemu pohlaviu. India sa tak stala druhou krajinou, ktorá mu v priebehu niekoľkých dní priznala jeho práva. Tretie pohlavie oficiálne uznáva okrem Indie Nepál a Austrália. Nemecko je jedinou európskou krajinou, ktorá tretie pohlavie v novembri 2013 uznalo.

Sudca Najvyššieho súdu uviedol, že ide predovšetkým o ich ľudské práva, pretože sú to tiež občania Indie. Vďaka tomuto rozhodnutiu budú mať nárok na rovnakú sociálnu starostlivosť, ale aj pracovné príležitosti. Získajú rôzne benefity prostredníctvom rôznych programov a kvót. 

India je v tomto ohľade špecifická krajina, pretože ešte i dnes sú tam ľudia úmyselne mrzačení alebo oslepení, aby seba a svoju rodinu mohli následne živiť žobraním. Niektorí sú vykastrovaní, aby sa mohli živiť ako prostitúti. Niektorí transsexuáli si zarábali spievaním, no veľká väčšina, medzi nimi napríklad aj eunuchovia, žobrajú. Priznanie práv im umožní získať doklady, kde im budú úradníci povinní uviesť tretie pohlavie. Ich právny štatút musia rešpektovať všetky vlády indických zväzových štátov, ale aj federálna vláda.

Rozhodnutie Najvyššieho súdu je skutočne paradoxné, keďže koncom roka 2013 odmietol zrušiť 153 rokov platný zákon z koloniálnych čias, ktorý zakazuje homosexuálny styk medzi dvoma dospelými ľuďmi. Pričom za jeho porušenie hrozí vinníkom až desať rokov väzenia. 

Zdroj: tu

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.