Choď na obsah Choď na menu
 

Ústavný súd: Jedna z otázok v referende o ochrane rodiny nie je v súlade s ústavouNa snímke predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková 

Podnet na preskúmanie ústavnosti otázok v referende, ktoré iniciovala Aliancia za rodinu, podal na Ústavný súd prezident Kiska

Jedna zo štvorice otázok ako predmet navrhovaného referenda o ochrane rodiny nie je v súlade s Ústavou SR. Rozhodol o tom na dnešnom neverejnom zasadnutí pléna Ústavný súd (ÚS) SR pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej.

Na snímke predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková

Predmetná otázka znie: "Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. 3. 2014 priznané iba manželstvu a manželom (najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča)?"

Podľa súdu nie je takto znejúca otázka v referende v súlade s článkom 93 odsek 3 ústavy, ktorý hovorí, že predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, v spojení s článkom 19 odsek 2 ústavy, podľa ktorého má každý právo na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života. Ďalšie tri otázky sú ako predmet referenda v súlade s ústavou, rozhodol súd.

Podnet na preskúmanie ústavnosti otázok v referende, ktoré iniciovala Aliancia za rodinu (AZR), podal na ÚS prezident SR Andrej Kiska. K rozhodnutiu Ústavného súdu sa podľa informácie od hovorkyne ÚS Anny Pančurovej pripája odlišné stanovisko sudcov Lajosa Mészárosa a Ladislava Orosza.

V navrhovanom referende chce AZR položiť občanom štyri otázky. Či súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy, či súhlasia, aby si homosexuálne alebo iné zväzky nemohli nárokovať práva manželstva, či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach, ako je sexuálne správanie alebo eutanázia.

 

Kiska si v otázke referenda počká na doručenie rozhodnutia Ústavného súdu

Na snímke prezident SR Andrej KiskaNa snímke prezident SR Andrej Kiska

Prezident SR Andrej Kiska si v súvislosti s referendom o ochrane rodiny počká na doručenie rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR. "Po doručení si ho preštuduje a v krátkom čase oznámi svoje rozhodnutie," uviedol pre TASR šéf komunikačného odboru Kancelárie prezidenta SR Roman Krpelan.

Petičné hárky s vyše 400.000 podpismi odovzdala AZR prezidentovi 27. augusta. Kiska začiatkom septembra avizoval, že chce, aby súd preskúmal súlad predmetu referenda s ústavou a jeho zásah do základných ľudských práv a slobôd. Jeho rozhodnutie obrátiť sa na ÚS označila aliancia za nedodržaný sľub, ktorý im v minulosti dal.

 

Ústavný právnik si myslí, že prezident Kiska musí vyhlásiť referendum s tromi zo štyroch otázok

Prezident Andrej Kiska musí vyhlásiť referendum o ochrane rodiny s tromi zo štyroch otázok, ktoré Ústavný súd SR neoznačil za protiústavné. Myslí si to ústavný právnik Ján Drgonec.  "Otázky, ktoré Ústavný súd uznal ako súladné s ústavou, o tých podľa môjho názoru referendum musí byť," povedal pre TASR Drgonec. 

 

Podľa SaS referendum namierené voči konkrétnej menšine by sa konať nemalo

Referendum za rodinu je nezmyselné, namierené voči konkrétnej menšine, a preto by sa konať nemalo. Tvrdí to strana SaS.

Na snímke predseda politickej strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard SulíkNa snímke predseda politickej strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík

"Je rovnako zbytočné a nič neriešiace ako ústavná ochrana manželstva, ktorú nedávno spoločne schválili Smer a KDH. Ide len a len o snahu niektorých aktivistov obmedziť život párom, ktoré nežijú podľa predstáv cirkvi," povedal o referende predseda SaS Richard Sulík.

Dnešný výrok Ústavného súdu (ÚS) SR podľa liberálov potvrdil podozrenie SaS, že táto oblasť zasahuje do základných ľudských práv a slobôd. "Žiadne referendum nesmie byť nástrojom na potláčanie práv menšín," zdôraznil Sulík.

Ľudskoprávna aktivistka Romana Schlesinger privítala časť rozhodnutia Ústavného súdu SR o nesúlade tretej otázky referenda s ústavou. "Ústavný súd podľa môjho názoru povedal, že právo na iné ako manželské zväzky je základným právom. Od dnes teda vieme, že na registrované partnerstvá máme právo i podľa Ústavného súdu," dodala Schlesinger.

Anton Martvoň zo Smeru-SD rešpektuje dnešný nález Ústavného súdu SR. "Myslím, že vychádza z európskej úpravy vo vzťahu k ochrane partnerstiev ako takých. Úplne súhlasím s tým, ako sa vyslovil ústavný súd, že aj iné formy partnerstva majú požívať rovnakú právnu ochranu ako manželstvo," povedal pre TASR Martvoň.

Na otázku, či má toto referendum zmysel, povedal, že pre jeho iniciátorov áno. Pre krajinu môže mať podľa neho význam v tom, že by sa mohli ukázať nálady občanov v daných témach.

 

AZR: Ústavný súd zakázal slušným ľuďom vyjadriť svoj názor na rodinu

Rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR o tom, že jedna z otázok v predmete referenda o ochrane rodiny nie je v súlade s Ústavou SR, považuje Aliancia za rodinu (AZR) za škandál a sudcovskú tyraniu. Zástupcovia AZR to uviedli na dnešnom brífingu.

Podľa hovorcu AZR Antona Chromíka sa aliancia s uvedeným stavom nechce zmieriť a v najbližšom čase bude iniciovať petíciu. "Bude riešiť aj tento problém a budeme chcieť, aby ho parlament vyriešil," uviedol Chromík. K verdiktu ÚS sa Aliancia za rodinu podrobnejšie vyjadrí až po tom, čo dostane písomné rozhodnutie súdu. Po tomto vyhlásení si Chromík i ďalší zástupcovia AZR symbolicky prelepili ústa a na otázky novinárov už neodpovedali.

S rozhodnutím ÚS SR je však nespokojná aj Iniciatíva Inakosť, zastupujúca LGBT ľudí. Inakosti sa nepáči, že v troch otázkach zo štyroch ÚS rozhodol, že sú v súlade s Ústavou SR.

Riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko vyjadril nad týmto rozhodnutím znepokojnie. Pripomenul, že podľa Inakosti je snaha vyhlásiť referendum o ochrane rodiny vedená ambíciou zamedziť časti obyvateľstva prístup k právnym inštitútom manželstva, adopcií a registrovaných partnerstiev. "Od začiatku iniciatívy za vypísanie referenda sme boli presvedčení o jeho protiústavnosti," zdôraznil Macko.

Prezident SR Andrej Kiska si v súvislosti s referendom o ochrane rodiny počká na doručenie rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR. "Po doručení si ho preštuduje a v krátkom čase oznámi svoje rozhodnutie," uviedol pre TASR šéf komunikačného odboru Kancelárie prezidenta SR Roman Krpelan.

Zdroj: tu
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

popolvar

(yxo, 2. 11. 2014 23:05)

sulik bol totalny debil uz ked mal pol kila!!!