Choď na obsah Choď na menu
 

“Ženám sa to páči, keď ich sexuálne obťažujeme,” tvrdia muži z Blízkeho východu a severnej Afriky

Ilustračné foto

Blízky východ 27. júna 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Michel Euler)

 

Z najnovšieho prieskumu verenej mienky, ktorý si dala vypracovať OSN, vyplýva, že väčšina mužov z krajín Blízkeho východu a severnej Afriky si myslí, že ženám sa sexuálne obťažovanie páči. Väčšina mužov z týchto krajín si tiež myslí, že ženy si často za sexuálne obťažovanie môžu samy z dôvodu vyzývavého obliekania.

Prieskum bol realizovaný v štyroch krajinách Blízkeho východu a severnej Afriky, a to konkrétne v Egypte, Maroku, Libanone a v Palestíne. Výskumníci oslovili 5000 mužov vo veku od 18 do 59 rokov.

Z prieskumu vyplynulo, že približne 31%  mužov v Libanone a až 64% v Egypte sa priznalo k obťažovaniu žien vo verejných priestoroch. Väčšina z nich však tvrdí, že to robia iba zo “srandy”. Účastníci sa priznali, že vykonávajú všetko od vyzliekania žien očami, cez pískanie, až po ošahávanie a znásilnenie.

V každej krajine sa muži oveľa častejšie ako ženy domnievajú, že “ženy majú rady pozornosť”, keď ich muži obťažujú. Asi 71% Maročanov hovorí, že ženy sú rady sexuálne obťažované, to isté si myslí 43% mužov v Egypte. Informoval o tom portál Globe24.

Výskumníci sa tiež týchto mužov pýtali, kto nesie najväčšiu vinu za sexuálne obťažovanie. Väčšina mužov naprieč všetkými sledovanými krajinami tvrdí, že za sexuálne obťažovanie si ženy môžu samé. Takmer dve tretiny mužov v Palestíne a 74% mužov v Egypte hovorí, že ženy, ktoré sú oblečené provokatívne, si zaslúžia byť provokované.

Najviac znepokojivý je fakt, že do Európy prichádzajú imigranti práve z týchto krajín Blízkeho východu a severnej Afriky. Ich sexuálny “apetít” sa v Európe už viackrát prejavil. Najvýraznejšie sexuálne útoky sa odohrali na Silvestra 2015, kde počas jednej noci došlo k stovkám sexuálnych útokov.

Samuel Gdovin

Zdroj: TU