Choď na obsah Choď na menu
 

Freiburg: Z idylického mesta sa stala no-go zóna

Ilustračné foto

Freiburg 27. júna 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Thibalt Camus)

Freiburg je známy ako idylické univerzitné mesto. Kvôli neďalekej hranici so Švajčiarskom sa ale mesto a jeho okolie v súčasnej dobe stáva vstupnou bránou pre prisťahovalcov. Na sociálnych médiách, ale nie v televízii a v tlači, sa píše o značných problémoch pochádzajúcich z azylovej krízy, ktoré sa neriešia

V rozhovore jeden občan Freiburgu Horst Öttinger pomenúva jednu mestskú lokalitu Der Stühlinger Kirchplatz, čo je akýsi malý parčík s trávou a kríkmi, kde na dennom poriadku dochádza k lúpežiam, násiliu či akýmkoľvek zraneniam a polícia sa voči tomu stáva bezmocná. Je to jedna z no-go zón v meste

Viacero občanov sa čuduje, prečo je Freiburg zaplavený černochmi. Krajinský radca z mesta Konstanz Frank Hämmerle vysvetľuje, že mnohí z nich sa cez more dostanú do Talianska, potom prechádzajú cez Švajčiarsko do Nemecka a na tejto trase leží Freiburg ako prvé väčšie nemecké mesto. K tomu všetkému sa pýta: “Zaujímalo by ma, ako chcú zaistiť bezpečnosť občanov v celej krajine, keď nemôžu ochrániť ani hranice.”

A začína hovoriť o stave kriminality v meste: “Kriminalita je v súčasnej dobe šialene vysoká. Do konca roka 2015 (mám tieto čísla len približne v hlave) sme mali takmer 5000 migrantov, ktorí spáchali 3 700 registrovaných trestných činov. Bola o tom správa v Badische Zeitung. Titulok znel v zmysle: Utečenci nie sú viac kriminálni ako Nemci.”

Dodáva, že to zistili tak, že “porovnávali zločinnosť na počet prisťahovalcov z roku 2014 s tými z roku 2015, čím sa zistilo, že sa v skutočnosti dokonca až znížila”. Novinový titulok ho preto riadne nahneval.

Ľudia vo Freiburgu sa boja chodiť večer po meste. Majú totiž obavy, poznajú mnoho incidentov, ktoré sa udiali. Polícia posilnila svoje sily, no nič sa nezmenilo. Ľudia necítia dostatočnú ochranu a niektorí z nich rozmýšľajú odsťahovať sa.

Zdroj: TU